Ritar AGM Battery Standby Sealed Lead Acid 12V 2.9AH
Ritar AGM Battery Standby Sealed Lead Acid 12V 2.9AH
AGM Battery Standby, Sealed Lead Acid, 12 Volt, Capacity: 2.9 Ah, Terminal Type: F1, Shelf Life: 5 Years, ABS, -20 to 60 deg C, 105 mm Height, 56 mm Width, 80 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Ritar |
| Range Name | RT Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RT1229 |
| Case Material | ABS Plastic |
| Chemical System | Sealed Lead Acid |
| Depth | 80 mm |
| Height | 105 mm |
| Nominal Capacity | 2.9 Ah |
| Nominal Voltage | 12 Volt |
| Product Type | Specialty Batteries |
| Shelf Life | 5 Years |
| Width | 56 mm |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Terminal Type | F1 |
Description
AGM Battery Standby, Sealed Lead Acid, 12 Volt, Capacity: 2.9 Ah, Terminal Type: F1, Shelf Life: 5 Years, ABS, -20 to 60 deg C, 105 mm Height, 56 mm Width, 80 mm Depth
