Ritar AGM Battery Standby Sealed Lead Acid 12V 10AH
Ritar AGM Battery Standby Sealed Lead Acid 12V 10AH
AGM Battery Standby, Sealed Lead Acid, 12 Volt, Short Circuit: 475 Amp, Capacity: 10 Ah, Internal Resistance: 15 MOhm, Terminal Type: F1/F2, Terminal Position: F, Shelf Life: 5 Years, ABS, -20 to 60 deg C, 117 mm Height, 65 mm Width, 151 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Ritar |
| Range Name | RT Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RT12100S |
| Case Material | ABS Plastic |
| Chemical System | Sealed Lead Acid |
| Depth | 151 mm |
| Height | 117 mm |
| Nominal Internal Resistance | 15 MOhm |
| Nominal Capacity | 10 Ah |
| Nominal Voltage | 12 Volt |
| Product Type | Specialty Batteries |
| Short Circuit Current | 475 Amp |
| Terminal Position | F |
| Shelf Life | 5 Years |
| Width | 65 mm |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Terminal Type | F1/F2 |
Description
AGM Battery Standby, Sealed Lead Acid, 12 Volt, Short Circuit: 475 Amp, Capacity: 10 Ah, Internal Resistance: 15 MOhm, Terminal Type: F1/F2, Terminal Position: F, Shelf Life: 5 Years, ABS, -20 to 60 deg C, 117 mm Height, 65 mm Width, 151 mm Depth
