Ritar AGM Battery Standby Sealed Lead Acid 12V 45AH
Ritar AGM Battery Standby Sealed Lead Acid 12V 45AH
AGM Standby Battery, Sealed Lead Acid, 6 Volt/12 Volt Nominal Voltage, 450 Amp Max. Discharge Current, 1050 Amp Short Circuit Current, 33-260 Ah Nominal Capacity, 8 MOhm Nominal Internal Resistance, F4(M5)/F11(M6) Terminal, D Terminal Position, 12 Years Shelf Life, ABS Case, -20 to 60 deg C, 169 mm Height, 166 mm Width, 198 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Ritar |
| Range Name | RA Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RA12-45 |
| Case Material | ABS |
| Chemical System | Sealed Lead Acid |
| Depth | 198 mm |
| Max. Discharge Current | 450 Amp |
| Height | 169 mm |
| Nominal Internal Resistance | 8 MOhm |
| Nominal Capacity | 33-260 Ah |
| Nominal Voltage | 6 Volt/12 Volt |
| Product Type | Specialty Batteries |
| Short Circuit Current | 1050 Amp |
| Terminal Position | D |
| Shelf Life | 12 Years |
| Width | 166 mm |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Terminal Type | F4(M5)/F11(M6) |
Description
AGM Standby Battery, Sealed Lead Acid, 6 Volt/12 Volt Nominal Voltage, 450 Amp Max. Discharge Current, 1050 Amp Short Circuit Current, 33-260 Ah Nominal Capacity, 8 MOhm Nominal Internal Resistance, F4(M5)/F11(M6) Terminal, D Terminal Position, 12 Years Shelf Life, ABS Case, -20 to 60 deg C, 169 mm Height, 166 mm Width, 198 mm Depth
