Ritar AGM Battery Standby Sealed Lead Acid 12V 200AH
Ritar AGM Battery Standby Sealed Lead Acid 12V 200AH
AGM Battery Standby, Sealed Lead Acid, 12 Volt, Max. Discharge: 2000 Amp, Short Circuit: 3430 Amp, Capacity: 200 Ah, Internal Resistance: 4 MOhm, Terminal Type: F16/F10, Terminal Position: E, Shelf Life: 10 Years, ABS, -20 to 60 deg C, 240 mm Height, 240 mm Width, 522 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Ritar |
| Range Name | RA Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RA12-200 |
| Case Material | ABS Plastic |
| Chemical System | Sealed Lead Acid |
| Depth | 522 mm |
| Max. Discharge Current | 2000 Amp |
| Height | 240 mm |
| Nominal Internal Resistance | 4 MOhm |
| Nominal Capacity | 200 Ah |
| Nominal Voltage | 12 Volt |
| Product Type | Specialty Batteries |
| Short Circuit Current | 3430 Amp |
| Terminal Position | E |
| Shelf Life | 10 Years |
| Width | 240 mm |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Terminal Type | F16/F10 |
Description
AGM Battery Standby, Sealed Lead Acid, 12 Volt, Max. Discharge: 2000 Amp, Short Circuit: 3430 Amp, Capacity: 200 Ah, Internal Resistance: 4 MOhm, Terminal Type: F16/F10, Terminal Position: E, Shelf Life: 10 Years, ABS, -20 to 60 deg C, 240 mm Height, 240 mm Width, 522 mm Depth
