Ritar AGM Battery Standby Sealed Lead Acid 12V 120AH
Ritar AGM Battery Standby Sealed Lead Acid 12V 120AH
AGM Battery Standby, Sealed Lead Acid, 12 Volt, Max. Discharge: 1100 Amp, Short Circuit: 2300 Amp, Capacity: 120 Ah, Internal Resistance: 4.2 MOhm, Terminal Type: F5/F12, Terminal Position: C, Shelf Life: 10 Years, ABS, -20 to 60 deg C, 222 mm Height, 172 mm Width, 328 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Ritar |
| Range Name | RA Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RA12-120S |
| Case Material | ABS Plastic |
| Chemical System | Sealed Lead Acid |
| Depth | 328 mm |
| Max. Discharge Current | 1100 Amp |
| Height | 222 mm |
| Nominal Internal Resistance | 4.2 MOhm |
| Nominal Capacity | 120 Ah |
| Nominal Voltage | 12 Volt |
| Product Type | Specialty Batteries |
| Short Circuit Current | 2300 Amp |
| Terminal Position | C |
| Shelf Life | 10 Years |
| Width | 172 mm |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Terminal Type | F5/F12 |
Description
AGM Battery Standby, Sealed Lead Acid, 12 Volt, Max. Discharge: 1100 Amp, Short Circuit: 2300 Amp, Capacity: 120 Ah, Internal Resistance: 4.2 MOhm, Terminal Type: F5/F12, Terminal Position: C, Shelf Life: 10 Years, ABS, -20 to 60 deg C, 222 mm Height, 172 mm Width, 328 mm Depth
