Termco MWL Heatshrink Tubing Medium Wall Adhesive Lined 40-12mm 1.2M Black
Termco MWL Heatshrink Tubing Medium Wall Adhesive Lined 40-12mm 1.2M Black
Heatshrink Tubing, Medium Wall, Adhesive Lined, Shrink Diameter From 40 mm to 12 mm, Shrink Ratio: 3:1, Wall Thickness Recovered: 2 mm, 1.2 mtr Length, XLPO, Black, -55 to 110 Deg C
| Brand | Engineering Supplies |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | LN |
| Vendor Product | ENGMWL040/12BK |
| Colour | Black |
| Length | 1.2 mtr |
| Lining Type | Adhesive Lined |
| Product Type | Heatshrink Tubing |
| Shrink Diameter From | 40 mm |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Shrink Diameter To | 12 mm |
| Temperature | -55 to 110 Deg C |
| Wall Type | Medium |
| Wall Thickness Recovered | 2 mm |
Description
Heatshrink Tubing, Medium Wall, Adhesive Lined, Shrink Diameter From 40 mm to 12 mm, Shrink Ratio: 3:1, Wall Thickness Recovered: 2 mm, 1.2 mtr Length, XLPO, Black, -55 to 110 Deg C
