Termco DWL Heatshrink Tubing Dual Wall Adhesive Lined 6-2mm 1.2M Red
Termco DWL Heatshrink Tubing Dual Wall Adhesive Lined 6-2mm 1.2M Red
Heatshrink Tubing, Dual Wall, Adhesive Lined, Shrink Diameter From 6 mm to 2 mm, Shrink Ratio: 3:1, Wall Thickness Recovered: 1 to 0.5 mm, 1.2 mtr Length, XLPO, Red, -55 to 125 Deg C
| Brand | Engineering Supplies |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | LN |
| Vendor Product | ENGDWL-6/2R |
| Colour | Red |
| Length | 1.2 mtr |
| Lining Type | Adhesive Lined |
| Product Type | Heatshrink Tubing |
| Shrink Diameter From | 6 mm |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Shrink Diameter To | 2 mm |
| Temperature | -55 to 125 Deg C |
| Wall Type | Dual |
| Wall Thickness Recovered | 1 to 0.5 mm |
Description
Heatshrink Tubing, Dual Wall, Adhesive Lined, Shrink Diameter From 6 mm to 2 mm, Shrink Ratio: 3:1, Wall Thickness Recovered: 1 to 0.5 mm, 1.2 mtr Length, XLPO, Red, -55 to 125 Deg C
