Powertech Powerboard Surge and Overload Protection 6 Way 10A 230V 2400W 1M White
Powertech Powerboard Surge and Overload Protection 6 Way 10A 230V 2400W 1M White
Individual switches provide safety for connecting and disconnecting your appliances, while overload and surge protection ensure they're running safely. Surge protection is a must for expensive or sensitive equipment such as TVs, computers, Hi-Fi equipment and more. 45mm spaced sockets to suit leads and slimline plug packs. 4-way version also available - MS-4061.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Powertech |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MS4063 |
| Cord Length | 1 mtr |
| Colour | White |
| Current | 10 Amp |
| Energy Absorption | 175 J |
| Height | 75 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Length | 30 mm |
| Number Of Gangs | 6 Gang |
| Number of Pins | 3 Pin |
| Surge Current | 4500 Amp |
| Power Rating | 2400 Watt |
| Surge Protection | Metal Oxide Varistor (MOV) |
| Voltage | 230 Volt |
| Width | 330 mm |
Description
Individual switches provide safety for connecting and disconnecting your appliances, while overload and surge protection ensure they're running safely. Surge protection is a must for expensive or sensitive equipment such as TVs, computers, Hi-Fi equipment and more. 45mm spaced sockets to suit leads and slimline plug packs. 4-way version also available - MS-4061.
