ElSteel Enclosure Single Door General Purpose Industrial IP66 316 Stainless Steel 200 Wx150 Dx300 H mm
ElSteel Enclosure Single Door General Purpose Industrial IP66 316 Stainless Steel 200 Wx150 Dx300 H mm
Enclosure Single Door General Purpose Industrial, 1 Door, Wall Mount, IP66, 316 Stainless Steel Housing, 316 Stainless Steel Door, Zinc Plated Aluminium Mounting Plate, FIP Polyurethane Gasket, Wet Grinding, 300 mm Height, 200 mm Width, 150 mm Depth
| Brand | Elsteel |
|---|---|
| Range Name | Stainless Steel Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BS20315-6 |
| Depth | 150 mm |
| Door Material | 316 Stainless Steel |
| Finish | Wet Grinding |
| Gasket Material | FIP Polyurethane |
| Height | 300 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Housing Material | 316 Stainless Steel |
| Mounting Method | Wall |
| Mounting Plate Material | Zinc Plated |
| Number of Doors | 1 |
| Product Type | Enclosures Metal |
| Width | 200 mm |
Description
Enclosure Single Door General Purpose Industrial, 1 Door, Wall Mount, IP66, 316 Stainless Steel Housing, 316 Stainless Steel Door, Zinc Plated Aluminium Mounting Plate, FIP Polyurethane Gasket, Wet Grinding, 300 mm Height, 200 mm Width, 150 mm Depth
