Elko Multi Function Time Relay 0.1Sec-10Days 12-240VAC/VDC 16A SPDT IP40 DIN Rail Mounting 90x64x17.6mm
Elko Multi Function Time Relay 0.1Sec-10Days 12-240VAC/VDC 16A SPDT IP40 DIN Rail Mounting 90x64x17.6mm
Time Relay, 12-240 Volt AC/DC, 16 Amp, 1.2 Watt, 1 Changeover/SPDT Configuration, 0.1 Seconds-10 Days, DIN Rail Mounting, IP40/20, -20 to 55 deg C, 90 mm Height, 17.6 mm Width, 64 mm Depth
| Brand | Elko |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CRM-91H |
| Contact Configuration | 1 Changeover/SPDT |
| Depth | 64 mm |
| IP Rating | IP40/20 |
| Current | 16 Amp |
| Height | 90 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Product Type | Time Delay Relays |
| Temperature | -20 to 55 deg C |
| Power Rating | 1.2 Watt |
| Timing Range | 0.1 Seconds-10 Days |
| Voltage | 12-240 Volt AC/DC |
| Width | 17.6 mm |
Description
Time Relay, 12-240 Volt AC/DC, 16 Amp, 1.2 Watt, 1 Changeover/SPDT Configuration, 0.1 Seconds-10 Days, DIN Rail Mounting, IP40/20, -20 to 55 deg C, 90 mm Height, 17.6 mm Width, 64 mm Depth
