Elcon 2.5mm 2 Core White Flexible Cable V-90HT PVC/5V-90HT PVC
Elcon 2.5mm 2 Core White Flexible Cable V-90HT PVC/5V-90HT PVC
Flexible Cable, 2.5 mm, Annealed Copper, 250-440 Volt, 20 Amp, 2 Core, 50/0.25 mm Strands, 9.4 mm Overall Diameter, 0.6 mm Insulation Thickness, 0.8 mm Sheath Thickness, DC: 7.98 MOhm/km Insulation Resistance, Red/Black Core, V-90HT PVC Insulation, 5V-90HT PVC Sheath, White Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.2 RoHS
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Elcon Cables |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | ELMO2025W100M |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Red/Black |
| Current | 20 Amp |
| Insulation Material | V-90HT PVC |
| Insulation Resistance | 7.98 MOhm/km |
| Insulation Thickness | 0.6 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 9.4 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | White |
| Sheath Material | 5V-90HT PVC |
| Sheath Thickness | 0.8 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.2 RoHS |
| Stranding | 50/0.25 mm |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 250-440 Volt |
Description
Flexible Cable, 2.5 mm, Annealed Copper, 250-440 Volt, 20 Amp, 2 Core, 50/0.25 mm Strands, 9.4 mm Overall Diameter, 0.6 mm Insulation Thickness, 0.8 mm Sheath Thickness, DC: 7.98 MOhm/km Insulation Resistance, Red/Black Core, V-90HT PVC Insulation, 5V-90HT PVC Sheath, White Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.2 RoHS
