Elcon Aristoflex Heavy Duty Flexible Cable 4 Core & Earth 70mm 0.6/1kV Tinned Copper EPR/CPE Black
Elcon Aristoflex Heavy Duty Flexible Cable 4 Core & Earth 70mm 0.6/1kV Tinned Copper EPR/CPE Black
Flexible Cable, Heavy Duty, 4 Core & Earth, 70 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6/1 kV, 230 Amp, 49.4 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 197.6 mm Flexible - 247 mm, 5.6 mm Sheath Thickness, Insulation Resistance: DC - 0.277 MOhm/km, EPR (R-EP-90) Insulation, CPE Sheath, Red White Blue Black Green/Yellow Cores, Black Sheath, Static - -40 to 90 deg C Flexible - -25 to 90 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Elcon Cables |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CR-ARMF5G70BM |
| Bend Radius | Static: 197.6 mm - Flexible: 247 mm |
| Conductor Size | 70 mm |
| Conductor Type | Class 5 Tinned Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green/Yellow |
| Current | 230 Amp |
| Insulation Material | EPR (R-EP-90) |
| Insulation Resistance | 0.277 MOhm/km |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Overall Diameter | 49.4 mm |
| Product Type | Flexible Cable Heavy Duty |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CPE |
| Sheath Thickness | 5.6 mm |
| Temperature | Static: -40 to 90 deg C Flexible: -25 to 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, Heavy Duty, 4 Core & Earth, 70 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6/1 kV, 230 Amp, 49.4 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 197.6 mm Flexible - 247 mm, 5.6 mm Sheath Thickness, Insulation Resistance: DC - 0.277 MOhm/km, EPR (R-EP-90) Insulation, CPE Sheath, Red White Blue Black Green/Yellow Cores, Black Sheath, Static - -40 to 90 deg C Flexible - -25 to 90 deg C
