Elcon Aristoflex Heavy Duty Flexible Cable 4 Core & Earth 25mm 0.6/1kV Tinned Copper EPR/CPE Black
Elcon Aristoflex Heavy Duty Flexible Cable 4 Core & Earth 25mm 0.6/1kV Tinned Copper EPR/CPE Black
Flexible Cable, Heavy Duty, 4 Core & Earth, 25 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6/1 kV, 116 Amp, 32.5 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 130 mm Flexible - 162.5 mm, 4.4 mm Sheath Thickness, Insulation Resistance: DC - 0.795 MOhm/km, EPR (R-EP-90) Insulation, CPE Sheath, Red White Blue Black Green/Yellow Cores, Black Sheath, Static - -40 to 90 deg C Flexible - -25 to 90 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Elcon Cables |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CR-ARMF5G25BM-NLA |
| Product Type | Flexible Cable Heavy Duty |
| Voltage | 0.6-1 kV |
| Conductor Size | 25 mm |
| Conductor Type | Class 5 Tinned Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green/Yellow |
| Sheath Colour | Black |
| Overall Diameter | 32.5 mm |
| Current | 116 Amp |
| Temperature | Static: -40 to 90 deg C Flexible: -25 to 90 deg C |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Bend Radius | Static: 130 mm - Flexible: 162.5 mm |
| Insulation Material | EPR (R-EP-90) |
| Insulation Resistance | 0.795 MOhm/km |
| Sheath Material | CPE |
| Sheath Thickness | 4.4 mm |
Description
Flexible Cable, Heavy Duty, 4 Core & Earth, 25 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6/1 kV, 116 Amp, 32.5 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 130 mm Flexible - 162.5 mm, 4.4 mm Sheath Thickness, Insulation Resistance: DC - 0.795 MOhm/km, EPR (R-EP-90) Insulation, CPE Sheath, Red White Blue Black Green/Yellow Cores, Black Sheath, Static - -40 to 90 deg C Flexible - -25 to 90 deg C
