Elcon 1.5mm 4 Core + Earth Black Flexible Cable Heavy Duty EPR/CPE
Elcon 1.5mm 4 Core + Earth Black Flexible Cable Heavy Duty EPR/CPE
Flexible Cable, Heavy Duty, 1.5 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6-1 kV, 20 Amp, 4 Core + Earth, 11.5 mm Overall Diameter, 46 mm Static/57.5 mm Flexible Bend Radius, 1.8 mm Sheath Thickness, DC: 13.7 MOhm/km Insulation Resistance, Red/White/Blue/Black/Green/Yellow Core, EPR (R-EP-90) Insulation, CPE Sheath, Black Sheath, Static: -40 to 90 deg C/Flexible: -25 to 90 deg C, AS/NZS 1125 IEC 60228
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Elcon Cables |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CR-ARMF5G1.5BM |
| Bend Radius | Static 46 mm - Flexible 57.5 mm |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Class 5 Tinned Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green/Yellow |
| Current | 20 Amp |
| Insulation Material | EPR (R-EP-90) |
| Insulation Resistance | 13.7 MOhm/km |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Overall Diameter | 11.5 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CPE |
| Sheath Thickness | 1.8 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 IEC 60228 |
| Temperature | Static -40 to 90 deg C Flexible -25 to 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, Heavy Duty, 1.5 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6-1 kV, 20 Amp, 4 Core + Earth, 11.5 mm Overall Diameter, 46 mm Static/57.5 mm Flexible Bend Radius, 1.8 mm Sheath Thickness, DC: 13.7 MOhm/km Insulation Resistance, Red/White/Blue/Black/Green/Yellow Core, EPR (R-EP-90) Insulation, CPE Sheath, Black Sheath, Static: -40 to 90 deg C/Flexible: -25 to 90 deg C, AS/NZS 1125 IEC 60228
