Elcon 16mm 1 Core Black High Temperature Flexible Wire Double Insulated X-HF-110/PVC
Elcon 16mm 1 Core Black High Temperature Flexible Wire Double Insulated X-HF-110/PVC
Flexible Wire, High Temperature, Double Insulated, 16 mm, Class 5 Annealed Copper, 0.6-1 kV, 130 Amp, 1 Core, 9.2 mm Overall Diameter, 36.8 mm Static/55.2 mm Flexible Bend Radius, 0.7 mm Insulation Thickness, 1.2 mm Sheath Thickness, DC: 1.21 MOhm/m Insulation Resistance, X-HF-110 Insulation, Nitril Modified PVC (NBR) Sheath, Black Sheath, 110 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Elcon Cables |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CHF-LHDN16BM |
| Bend Radius | Static 36.8 mm - Flexible 55.2 mm |
| Conductor Size | 16 mm |
| Conductor Type | Class 5 Annealed Copper |
| Current | 130 Amp |
| Insulation Material | X-HF-110 |
| Insulation Resistance | DC: 1.21 Mohm/m |
| Insulation Thickness | 0.7 mm |
| Product Type | Flexible Wire High Temperature |
| Overall Diameter | 9.2 mm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Sheath Thickness | 1.2 mm |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | Nitrile Modified PVC (NBR) |
| Temperature | 110 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Wire, High Temperature, Double Insulated, 16 mm, Class 5 Annealed Copper, 0.6-1 kV, 130 Amp, 1 Core, 9.2 mm Overall Diameter, 36.8 mm Static/55.2 mm Flexible Bend Radius, 0.7 mm Insulation Thickness, 1.2 mm Sheath Thickness, DC: 1.21 MOhm/m Insulation Resistance, X-HF-110 Insulation, Nitril Modified PVC (NBR) Sheath, Black Sheath, 110 deg C
