Elcon 10mm 1 Core Blue High Temperature Flexible Wire Double Insulated X-HF-110/PVC
Elcon 10mm 1 Core Blue High Temperature Flexible Wire Double Insulated X-HF-110/PVC
Flexible Wire, High Temperature, Double Insulated, 10 mm, Class 5 Annealed Copper, 0.6-1 kV, 99 Amp, 1 Core, 8.55 mm Overall Diameter, 34.2 mm Static/51.3 mm Flexible Bend Radius, 0.7 mm Insulation Thickness, 1.2 mm Sheath Thickness, DC: 1.91 MOhm/m Insulation Resistance, X-HF-110 Insulation, Nitril Modified PVC (NBR) Sheath, Blue Sheath, 110 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Elcon Cables |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CHF-LHDN10LM |
| Bend Radius | Static 34.2 mm - Flexible 51.3 mm |
| Conductor Size | 10 mm |
| Conductor Type | Class 5 Annealed Copper |
| Current | 99 Amp |
| Insulation Material | X-HF-110 |
| Insulation Resistance | DC: 1.91 Mohm/m |
| Insulation Thickness | 0.7 mm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 8.55 mm |
| Sheath Material | Nitrile Modified PVC (NBR) |
| Sheath Thickness | 1.2 mm |
| Sheath Colour | Blue |
| Temperature | 110 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Wire, High Temperature, Double Insulated, 10 mm, Class 5 Annealed Copper, 0.6-1 kV, 99 Amp, 1 Core, 8.55 mm Overall Diameter, 34.2 mm Static/51.3 mm Flexible Bend Radius, 0.7 mm Insulation Thickness, 1.2 mm Sheath Thickness, DC: 1.91 MOhm/m Insulation Resistance, X-HF-110 Insulation, Nitril Modified PVC (NBR) Sheath, Blue Sheath, 110 deg C
