Elcon Flexible Control Cable Unscreened 6 Core & Earth 1.5mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
Elcon Flexible Control Cable Unscreened 6 Core & Earth 1.5mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
Flexible Control Cable, 1.5 mm, Class 5 Annealed Copper, 0.3-0.5 kV, 16 Amp, 6 Core + Earth, 28/0.26 mm Strands, 9.5 mm Overall Diameter, DC: 13.3 MOhm/km Insulation Resistance, Black/Green/Yellow/White Numerals Core, V-75 PVC Insulation, 4V-75 PVC Sheath, Grey Sheath, 75 deg C, EN 60228 AS/NZS 112S
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Elcon Cables |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CFM-CON7G1.5SM |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Class 5 Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Green/Yellow/White Numerals |
| Current | 16 Amp |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Insulation Resistance | 13.3 MOhm/km |
| Overall Diameter | 9.5 mm |
| Number of Cores | 6 Core + Earth |
| Product Type | Flexible Control Cable |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | 4V-75 PVC |
| Stranding | 28/0.26 mm |
| Standards | EN 60228 AS/NZS 112S |
| Temperature | 75 deg C |
| Voltage | 0.3-0.5 kV |
Description
Flexible Control Cable, 1.5 mm, Class 5 Annealed Copper, 0.3-0.5 kV, 16 Amp, 6 Core + Earth, 28/0.26 mm Strands, 9.5 mm Overall Diameter, DC: 13.3 MOhm/km Insulation Resistance, Black/Green/Yellow/White Numerals Core, V-75 PVC Insulation, 4V-75 PVC Sheath, Grey Sheath, 75 deg C, EN 60228 AS/NZS 112S
