Elcon Flexible Control Cable Unscreened 2 Core & Earth 0.75mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
Elcon Flexible Control Cable Unscreened 2 Core & Earth 0.75mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
Flexible Control Cable, 0.75 mm, Class 5 Annealed Copper, 0.3-0.5 kV, 7.5 Amp, 2 Core + Earth, 24/0.2 mm Strands, 5.5 mm Overall Diameter, DC: 26 MOhm/km Insulation Resistance, Black/Green/Yellow/White Numerals Core, V-75 PVC Insulation, 4V-75 PVC Sheath, Grey Sheath, 75 deg C, EN 60228 AS/NZS 112S
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Elcon Cables |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CFM-CON3G0.75SM |
| Conductor Size | 0.75 mm |
| Conductor Type | Class 5 Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Green/Yellow/White Numerals |
| Current | 7.5 Amp |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Insulation Resistance | 26 MOhm/km |
| Overall Diameter | 5.5 mm |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Product Type | Flexible Control Cable |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | 4V-75 PVC |
| Stranding | 24/0.2 mm |
| Standards | EN 60228 AS/NZS 112S |
| Temperature | 75 deg C |
| Voltage | 0.3-0.5 kV |
Description
Flexible Control Cable, 0.75 mm, Class 5 Annealed Copper, 0.3-0.5 kV, 7.5 Amp, 2 Core + Earth, 24/0.2 mm Strands, 5.5 mm Overall Diameter, DC: 26 MOhm/km Insulation Resistance, Black/Green/Yellow/White Numerals Core, V-75 PVC Insulation, 4V-75 PVC Sheath, Grey Sheath, 75 deg C, EN 60228 AS/NZS 112S
