Elcon 1mm Grey Flexible Wire Heavy Duty V90HT PVC
Elcon 1mm Grey Flexible Wire Heavy Duty V90HT PVC
Flexible Wire, Heavy Duty, 1 mm, Class 5 Tinned Annealed Copper, 0.6-1 kV, 16 Amp, 1 Core, 32/0.2 mm Strands, 2.95 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, DC: 20 MOhm/m Insulation Resistance, V-90HT PVC Insulation, Grey Insulation, Unsheathed, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808:2000 AS/NZS 3191
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Elcon Cables |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121500 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CFFHDT13202S100M |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Class 5 Tinned Annealed Copper |
| Current | 16 Amp |
| Insulation Colour | Grey |
| Insulation Resistance | DC: 20 MOhm/m |
| Insulation Material | V-90HT PVC |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 2.95 mm |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Temperature | 90 deg C |
| Stranding | 32/0.2 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808:2000 AS/NZS 3191 |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Wire, Heavy Duty, 1 mm, Class 5 Tinned Annealed Copper, 0.6-1 kV, 16 Amp, 1 Core, 32/0.2 mm Strands, 2.95 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, DC: 20 MOhm/m Insulation Resistance, V-90HT PVC Insulation, Grey Insulation, Unsheathed, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808:2000 AS/NZS 3191
