Anaconda Flexible Conduit Metal Liquid Tight High Temperature 20mm 30M Galvanised Steel/PVC Black
Anaconda Flexible Conduit Metal Liquid Tight High Temperature 20mm 30M Galvanised Steel/PVC Black
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, High Temperature, 20 mm, 13.5 mm ID, 20 mm OD, 30 mtr, IP66/IP68, Steel, Galvanised Finish, PVC Sheath, Black Sheath, -45 to 105 deg C
| Brand | Anaconda |
|---|---|
| Range Name | Sealtite |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | RO |
| Vendor Product | HCB12-BLK-30 |
| Inside Diameter | 13.5 mm |
| IP Rating | IP66/68 |
| Conduit Size | 20 mm |
| Length | 30 mtr |
| Outside Diameter | 20 mm |
| Sheath Colour | Black |
| Product Type | Flex Conduit Liquid Tight |
| Temperature | -45 to 105 deg C |
Description
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, High Temperature, 20 mm, 13.5 mm ID, 20 mm OD, 30 mtr, IP66/IP68, Steel, Galvanised Finish, PVC Sheath, Black Sheath, -45 to 105 deg C
