Anaconda Flexible Conduit Metal Liquid Tight Oil & Heat Resistant 12mm 15M Galvanised Steel/PVC Grey
Anaconda Flexible Conduit Metal Liquid Tight Oil & Heat Resistant 12mm 15M Galvanised Steel/PVC Grey
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, Oil & Heat Resistant, 12 mm, 9.9 mm ID, 14.2 mm OD, 15 mtr, 101.6 mm Bend Radius, IP67, Steel, Galvanised Finish, PVC Sheath, Grey Sheath, -20 to 60 deg C
| Brand | Anaconda |
|---|---|
| Range Name | Sealtite |
| Standard Pack Size | 15 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | AEF516-15 |
| Bend Radius | 101.6 mm |
| Conduit Size | 12 mm |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 15 mtr |
| Inside Diameter | 9.9 mm |
| Product Type | Flex Conduit Oil/Heat Resistant |
| Sheath Colour | Grey |
| Outside Diameter | 14.2 mm |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
Description
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, Oil & Heat Resistant, 12 mm, 9.9 mm ID, 14.2 mm OD, 15 mtr, 101.6 mm Bend Radius, IP67, Steel, Galvanised Finish, PVC Sheath, Grey Sheath, -20 to 60 deg C
