Austech Flexible Wire Single Insulated 1 Core 50mm 0.6/1kV Plain Copper V90HT PVC Red
Austech Flexible Wire Single Insulated 1 Core 50mm 0.6/1kV Plain Copper V90HT PVC Red
Flexible Wire, Single Insulated, 1 Core, 50 mm, Class 6 Plain Copper, 0.6/1 kV, 1577/0.2 mm Strands, 12.3 mm Overall Diameter, Conductor Resistance: DC - 0.386 Ohm/km, V-90HT PVC Insulation, Unsheathed, Red Insulation, Static: -35 to 105 deg C
| Brand | ElectCables |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | SIPF50R500 |
| Conductor Resistance | DC: 0.386 Ohm/km |
| Conductor Size | 50 mm |
| Conductor Type | Class 6 Plain Copper |
| Insulation Colour | Red |
| Insulation Material | V-90HT PVC |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 12.3 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Voltage | 0.6-1 kV |
| Stranding | 1577/0.2 mm |
| Temperature | Static: -35 to 105 deg C |
Description
Flexible Wire, Single Insulated, 1 Core, 50 mm, Class 6 Plain Copper, 0.6/1 kV, 1577/0.2 mm Strands, 12.3 mm Overall Diameter, Conductor Resistance: DC - 0.386 Ohm/km, V-90HT PVC Insulation, Unsheathed, Red Insulation, Static: -35 to 105 deg C
