Austech Flexible Wire Single Insulated 1 Core 6mm 0.6/1kV Tinned Copper V90HT PVC Orange
Austech Flexible Wire Single Insulated 1 Core 6mm 0.6/1kV Tinned Copper V90HT PVC Orange
Flexible Cable, 6 mm, Tinned Copper, 0.6-1 kV, 34 Amp, 1 Core, 84/0.3 mm Strands, 5.46 mm Overall Diameter, 1.1 mm Insulation Thickness, DC: 3.39 Ohm/km Conductor Resistance, V-90HT PVC Insulation, Orange Insulation, Unsheathed Sheath, Static -35 to 105 deg C, AS/NZS 3008.1 AS/NZS 3191 AS/NZS 1125
| Brand | ElectCables |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121500 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | FHDT184030O100 |
| Insulation Colour | Orange |
| Conductor Size | 6 mm |
| Conductor Resistance | DC: 3.39 Ohm/km |
| Current | 34 Amp |
| Conductor Type | Tinned Copper |
| Insulation Material | V-90HT PVC |
| Insulation Thickness | 1.1 mm |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 5.46 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Standards | AS/NZS 3008.1 AS/NZS 3191 AS/NZS 1125 |
| Temperature | Static -35 to 105 deg C |
| Stranding | 84/0.3 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, 6 mm, Tinned Copper, 0.6-1 kV, 34 Amp, 1 Core, 84/0.3 mm Strands, 5.46 mm Overall Diameter, 1.1 mm Insulation Thickness, DC: 3.39 Ohm/km Conductor Resistance, V-90HT PVC Insulation, Orange Insulation, Unsheathed Sheath, Static -35 to 105 deg C, AS/NZS 3008.1 AS/NZS 3191 AS/NZS 1125
