Austech Flexible Wire Single Insulated 1 Core 4mm 0.6/1kV Tinned Copper V90HT PVC Brown
Austech Flexible Wire Single Insulated 1 Core 4mm 0.6/1kV Tinned Copper V90HT PVC Brown
Flexible Wire, Single Insulated, 1 Core, 4 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6/1 kV, 56/0.3 mm Strands, 4.7 mm Overall Diameter, Conductor Resistance: DC - 5.09 Ohm/km, V-90HT PVC Insulation, Unsheathed, Brown Insulation, Static: -35 to 105 deg C
| Brand | ElectCables |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | FHDT156030N100 |
| Conductor Resistance | DC: 5.09 Ohm/km |
| Conductor Size | 4 mm |
| Conductor Type | Class 5 Tinned Copper |
| Insulation Colour | Brown |
| Insulation Material | V-90HT PVC |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 4.7 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Voltage | 0.6-1 kV |
| Stranding | 56/0.3 mm |
| Temperature | Static: -35 to 105 deg C |
Description
Flexible Wire, Single Insulated, 1 Core, 4 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6/1 kV, 56/0.3 mm Strands, 4.7 mm Overall Diameter, Conductor Resistance: DC - 5.09 Ohm/km, V-90HT PVC Insulation, Unsheathed, Brown Insulation, Static: -35 to 105 deg C
