Austech Flexible Wire Single Insulated 1 Core 1mm 0.6/1kV Tinned Copper V90HT PVC Yellow
Austech Flexible Wire Single Insulated 1 Core 1mm 0.6/1kV Tinned Copper V90HT PVC Yellow
Flexible Cable, 1 mm, Tinned Copper, 0.6-1 kV, 10 Amp, 1 Core, 32/0.2 mm Strands, 2.95 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, DC: 20 Ohm/km Conductor Resistance, V-90HT PVC Insulation, Yellow Insulation, Unsheathed Sheath, Static -35 to 105 deg C, AS/NZS 3008.1 AS/NZS 3191 AS/NZS 1125
| Brand | ElectCables |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121500 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | FHDT132020Y100 |
| Conductor Resistance | DC: 20 Ohm/km |
| Conductor Type | Tinned Copper |
| Conductor Size | 1 mm |
| Current | 10 Amp |
| Insulation Material | V-90HT PVC |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Insulation Colour | Yellow |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 2.95 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Standards | AS/NZS 3008.1 AS/NZS 3191 AS/NZS 1125 |
| Temperature | Static -35 to 105 deg C |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Stranding | 32/0.2 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, 1 mm, Tinned Copper, 0.6-1 kV, 10 Amp, 1 Core, 32/0.2 mm Strands, 2.95 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, DC: 20 Ohm/km Conductor Resistance, V-90HT PVC Insulation, Yellow Insulation, Unsheathed Sheath, Static -35 to 105 deg C, AS/NZS 3008.1 AS/NZS 3191 AS/NZS 1125
