Eldon Adaptable Box w/Lid General Purpose Industrial IP66 316 Stainless Steel 300 Wx120 Dx300 H mm
Eldon Adaptable Box w/Lid General Purpose Industrial IP66 316 Stainless Steel 300 Wx120 Dx300 H mm
Adaptable Box With Lid General Purpose Industrial, Wall Mount, IP66, NEMA 4X, 12, 13, 316 Stainless Steel Housing, 316 Stainless Steel Door, 400 Pre-Grained, 300 mm Height, 300 mm Width, 120 mm Depth, Please Note: Indoor and Outdoor Use
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Eldon |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SSTB303012316 |
| Depth | 120 mm |
| Door Material | 316 Stainless Steel |
| Finish | 400 Pre-Grained |
| Height | 300 mm |
| Housing Material | 316 Stainless Steel |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Method | Wall |
| NEMA Rating | NEMA 4X/12/13 |
| Please Note | Indoor and Outdoor Use |
| Product Type | Adaptable Boxes Plastic |
| Width | 300 mm |
Description
Adaptable Box With Lid General Purpose Industrial, Wall Mount, IP66, NEMA 4X, 12, 13, 316 Stainless Steel Housing, 316 Stainless Steel Door, 400 Pre-Grained, 300 mm Height, 300 mm Width, 120 mm Depth, Please Note: Indoor and Outdoor Use
