Electra 16mm 1 Core Orange SDI Welding Cable PVC/PVC
Electra 16mm 1 Core Orange SDI Welding Cable PVC/PVC
Welding Cable, SDI, 16 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 511/0.2 mm Strands, 9.3 mm Overall Diameter, 0.9 mm Insulation Thickness, 1.1 mm Sheath Thickness, 1.21 Ohm/km Conductor Resistance, RoHS Compliant PVC (NBR) Insulation, RoHS Compliant PVC (NBR) Sheath, Orange Sheath, AS 1995
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | ZW16 |
| Conductor Resistance | 1.21 Ohm/km |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Conductor Size | 16 mm |
| Insulation Material | RoHS Compliant PVC (NBR) |
| Insulation Thickness | 0.9 mm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 9.3 mm |
| Product Type | Welding Cable SDI |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | RoHS Compliant PVC (NBR) |
| Standards | AS 1995 |
| Sheath Thickness | 1.1 mm |
| Stranding | 511/0.2 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Welding Cable, SDI, 16 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 511/0.2 mm Strands, 9.3 mm Overall Diameter, 0.9 mm Insulation Thickness, 1.1 mm Sheath Thickness, 1.21 Ohm/km Conductor Resistance, RoHS Compliant PVC (NBR) Insulation, RoHS Compliant PVC (NBR) Sheath, Orange Sheath, AS 1995
