Electra Circular Power Cable XLPE 1 Core 630mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper XLPE/PVC Black
Electra Circular Power Cable XLPE 1 Core 630mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper XLPE/PVC Black
Circular Power Cable, XLPE, 1 Core, 630 mm, Plain Annealed Copper, 0.6/1 kV, 127/2.52 mm Strands, 42 mm Overall Diameter, 630 mm Bend Radius, 2.4 mm Insulation Thickness, 2.2 mm Sheath Thickness, Conductor Resistance: DC: 0.0283 Ohm/km, AC: 0.045 Ohm/km, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, AS/NZS 5000.1
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | XLPE16300 |
| Bend Radius | 630 mm |
| Conductor Size | 6 mm |
| Conductor Resistance | DC: 0.0283 Ohm/km - AC: 0.045 Ohm/km |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Insulation Thickness | 2.4 mm |
| Overall Diameter | 42 mm |
| Product Type | Cables Circular |
| Number of Cores | 1 Core |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 2.2 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | 90 deg C |
| Stranding | 127/2.52 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Power Cable, XLPE, 1 Core, 630 mm, Plain Annealed Copper, 0.6/1 kV, 127/2.52 mm Strands, 42 mm Overall Diameter, 630 mm Bend Radius, 2.4 mm Insulation Thickness, 2.2 mm Sheath Thickness, Conductor Resistance: DC: 0.0283 Ohm/km, AC: 0.045 Ohm/km, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, AS/NZS 5000.1
