Electra Circular Power Cable XLPE 1 Core 150mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper XLPE/PVC Black
Electra Circular Power Cable XLPE 1 Core 150mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper XLPE/PVC Black
Circular XLPE Cable, 150 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 37/2.25 mm Strands, 21.8 mm Overall Diameter, 330 mm Bend Radius, 1.4 mm Insulation Thickness, 1.6 mm Sheath Thickness, DC: 0.124 Ohm/km AC: 0.16 Ohm/km Conductor Resistance, X-90 XLPE Insulation, Natural Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | XLPE11500 |
| Bend Radius | 330 mm |
| Conductor Size | 150 mm |
| Conductor Resistance | DC: 0.124 Ohm/km - AC: 0.16 Ohm/km |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Insulation Colour | Natural |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Insulation Thickness | 1.4 mm |
| Overall Diameter | 21.8 mm |
| Product Type | Cables Circular |
| Number of Cores | 1 Core |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1.6 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | 90 deg C |
| Stranding | 37/2.25 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular XLPE Cable, 150 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 37/2.25 mm Strands, 21.8 mm Overall Diameter, 330 mm Bend Radius, 1.4 mm Insulation Thickness, 1.6 mm Sheath Thickness, DC: 0.124 Ohm/km AC: 0.16 Ohm/km Conductor Resistance, X-90 XLPE Insulation, Natural Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1
