Electra Traffic Signal Control Cable 2P+E+48C 4+ 4+1.5mm 0.6/1kV PVC/PVC Orange
Electra Traffic Signal Control Cable 2P+E+48C 4+ 4+1.5mm 0.6/1kV PVC/PVC Orange
Traffic Signal Control Cable, 4 mm Phase + 4 mm Earth + 1.5 mm Control, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth + 48 Control, 7/0.85 mm + 7/0.85 mm Earth + 7/0.5 mm Control Strands, 32.5 mm Overall Diameter, 390 mm Bend Radius, 1 mm + 1 mm Earth + 0.8 mm Control Insulation Thickness, 4.61 Ohm/km + 4.61 Ohm/km Earth + 13.6 Ohm/km Control Conductor Resistance, Black/Grey/Green/Yellow/White Numerals Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 2276.1:2004 NSW RTA AS/NZS 1125
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | TSCC51C |
| Bend Radius | 390 mm |
| Conductor Resistance | 4.61 Ohm/km + 4.61 Ohm/km Earth + 13.6 Ohm/km Control |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Conductor Size | 4 mm Phase + 4 mm Earth + 1.5 mm Control |
| Core Colours | Black/Grey/Green/Yellow/White Numerals |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 1 mm + 1 mm Earth + 0.8 mm Control |
| Overall Diameter | 32.5 mm |
| Product Type | Traffic Signal Control Cable |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 2276.1:2004 NSW RTA AS/NZS 1125 |
| Stranding | 7/0.85 mm + 7/0.85 mm Earth + 7/0.5 mm Control |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Traffic Signal Control Cable, 4 mm Phase + 4 mm Earth + 1.5 mm Control, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth + 48 Control, 7/0.85 mm + 7/0.85 mm Earth + 7/0.5 mm Control Strands, 32.5 mm Overall Diameter, 390 mm Bend Radius, 1 mm + 1 mm Earth + 0.8 mm Control Insulation Thickness, 4.61 Ohm/km + 4.61 Ohm/km Earth + 13.6 Ohm/km Control Conductor Resistance, Black/Grey/Green/Yellow/White Numerals Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 2276.1:2004 NSW RTA AS/NZS 1125
