Electra 1.5mm Flat TPS Cable Black/Blue/Red/White/Green/Yellow 1mtr
Electra 1.5mm Flat TPS Cable Black/Blue/Red/White/Green/Yellow 1mtr
Flat TPS Cable, 1.5 mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 2 Core + Earth, 10 mm x 4.6 mm Overall Diameter, 1.5 mm Earth Conductor, 1 mtr Length, 45 mm Bend Radius, 0.6 mm Insulation Thickness, 0.9 mm Sheath Thickness, DC: 13.6 Ohm/km AC: 16.5 Ohm/km Conductor Resistance, Red/White/Blue/Black/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, 3V-90 PVC Easytear Sheath, White Sheath, 75 deg C, AS/NZS 5000.2 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | SRF3015V |
| Conductor Resistance | DC: 13.6 Ohm/km - AC: 16.5 Ohm/km |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Bend Radius | 45 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green/Yellow |
| Earth Conductor Size | 1.5 mm |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.6 mm |
| Length | 1 mtr |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 10 mm x 4.6 mm |
| Product Type | Flat TPS Cable |
| Sheath Colour | White |
| Sheath Material | 3V-90 PVC Easytear |
| Sheath Thickness | 0.9 mm |
| Standards | AS/NZS 5000.2 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Temperature | 75 deg C |
| Voltage | 450-750 Volt |
Description
Flat TPS Cable, 1.5 mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 2 Core + Earth, 10 mm x 4.6 mm Overall Diameter, 1.5 mm Earth Conductor, 1 mtr Length, 45 mm Bend Radius, 0.6 mm Insulation Thickness, 0.9 mm Sheath Thickness, DC: 13.6 Ohm/km AC: 16.5 Ohm/km Conductor Resistance, Red/White/Blue/Black/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, 3V-90 PVC Easytear Sheath, White Sheath, 75 deg C, AS/NZS 5000.2 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
