Electra 10mm Flat TPS Cable Black/Red 1mtr
Electra 10mm Flat TPS Cable Black/Red 1mtr
Flat TPS Cable, 10 mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 2 Core, 2x7/1.35 mm Strands, 14.6 mm x 8.6 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 60 mm Bend Radius, 1 mm Insulation Thickness, 1.2 mm Sheath Thickness, DC: 1.83 Ohm/km AC: 2.23 Ohm/km Conductor Resistance, Red/Black Core, V-90 PVC Insulation, 3V-90 PVC Sheath, White Sheath, 75 deg C, AS/NZS 5000.2 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | SRF2100V |
| Bend Radius | 60 mm |
| Conductor Resistance | DC: 1.83 Ohm/km - AC: 2.23 Ohm/km |
| Conductor Size | 10 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Red |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 1 mm |
| Length | 1 mtr |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 14.6 mm x 8.6 mm |
| Product Type | Flat TPS Cable |
| Sheath Material | 3V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.2 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Sheath Thickness | 1.2 mm |
| Sheath Colour | White |
| Stranding | 2x7/1.35 mm |
| Voltage | 450-750 Volt |
| Temperature | 75 deg C |
Description
Flat TPS Cable, 10 mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 2 Core, 2x7/1.35 mm Strands, 14.6 mm x 8.6 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 60 mm Bend Radius, 1 mm Insulation Thickness, 1.2 mm Sheath Thickness, DC: 1.83 Ohm/km AC: 2.23 Ohm/km Conductor Resistance, Red/Black Core, V-90 PVC Insulation, 3V-90 PVC Sheath, White Sheath, 75 deg C, AS/NZS 5000.2 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
