Electra 2.5mm Flat TPS Cable Red/White 100mtr
Electra 2.5mm Flat TPS Cable Red/White 100mtr
Flat TPS Cable, 2.5 mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 2 Core, 2x7/0.67 mm Active Strands, 8.9 mm x 5.5 mm Overall Diameter, 100 mtr Length, Minor 25 mm Major 40 mm Bend Radius, 0.7 mm Insulation Thickness, 1 mm Sheath Thickness, DC: 7.41 Ohm/km AC: 9.01 Ohm/km Conductor Resistance, Red/White Core, V-90 PVC Insulation, 3V-90 PVC Sheath, White Sheath, 75 deg C, AS/NZS 5000.2 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | SRF2025AV |
| Bend Radius | Minor 25 mm/Major 40 mm |
| Conductor Resistance | DC: 7.41 Ohm/km - AC: 9.01 Ohm/km |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Red/White |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.7 mm |
| Length | 100 mtr |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 8.9 mm x 5.5 mm |
| Sheath Colour | White |
| Product Type | Flat TPS Cable |
| Sheath Material | 3V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1 mm |
| Stranding | 2x7/0.67 mm Active |
| Standards | AS/NZS 5000.2 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Temperature | 75 deg C |
| Voltage | 450-750 Volt |
Description
Flat TPS Cable, 2.5 mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 2 Core, 2x7/0.67 mm Active Strands, 8.9 mm x 5.5 mm Overall Diameter, 100 mtr Length, Minor 25 mm Major 40 mm Bend Radius, 0.7 mm Insulation Thickness, 1 mm Sheath Thickness, DC: 7.41 Ohm/km AC: 9.01 Ohm/km Conductor Resistance, Red/White Core, V-90 PVC Insulation, 3V-90 PVC Sheath, White Sheath, 75 deg C, AS/NZS 5000.2 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
