Electra 4mm Orange Circular Cable Unarmoured V-90 PVC/5V-90 PVC 100mtr
Electra 4mm Orange Circular Cable Unarmoured V-90 PVC/5V-90 PVC 100mtr
Circular Cable, Unarmoured, 4mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 2 Core + Earth, 2x7/0.85mm + 7/0.67mm Earth Strands, 11.4mm Overall Diameter, 4mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 0.8mm Insulation Thickness, 1.3mm Sheath Thickness, Red/Black/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | SRCV2040E |
| Conductor Size | 4 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Red/Green/Yellow |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Earth Conductor Size | 4 mm |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Length | 100 mtr |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 11.4 mm |
| Product Type | Circular Cable Unarmoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1.3 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 |
| Stranding | 2x7/0.85 mm + 7/0.67 mm Earth |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 450-750 Volt |
Description
Circular Cable, Unarmoured, 4mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 2 Core + Earth, 2x7/0.85mm + 7/0.67mm Earth Strands, 11.4mm Overall Diameter, 4mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 0.8mm Insulation Thickness, 1.3mm Sheath Thickness, Red/Black/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1
