Electra Security Cable Composite 5 Core 0.8+0.52mm 7/0.4+7/0.32mm 100/32V PVC/PVC Grey
Electra Security Cable Composite 5 Core 0.8+0.52mm 7/0.4+7/0.32mm 100/32V PVC/PVC Grey
Security Cable, Composite, 5 Core, 0.8 mm + 0.52 mm, Plain Annealed Copper, 100/32 Volt, 7/0.4 mm + 7/0.32 mm Strands, 7.3 mm Overall Diameter, 0.6 mm Insulation Thickness, 0.6 mm Sheath Thickness, V-75 PVC Insulation, V-75 PVC Sheath, Red Black Orange White Blue Cores, Grey Sheath, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | SEC5CCOMP-100 |
| Conductor Size | 0.80/0.52 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Insulation Thickness | 0.6 mm |
| Overall Diameter | 7.3 mm |
| Number of Cores | 5 Core |
| Product Type | Security Cable Composite |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | V-75 PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Sheath Thickness | 0.6 mm |
| Stranding | 7/0.4 mm + 7/0.32 mm |
| Voltage | 100-32 Volt |
Description
Security Cable, Composite, 5 Core, 0.8 mm + 0.52 mm, Plain Annealed Copper, 100/32 Volt, 7/0.4 mm + 7/0.32 mm Strands, 7.3 mm Overall Diameter, 0.6 mm Insulation Thickness, 0.6 mm Sheath Thickness, V-75 PVC Insulation, V-75 PVC Sheath, Red Black Orange White Blue Cores, Grey Sheath, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808
