Electra 0.44mm 2 Core Grey Figure 8 Security Cable PVC/PVC
Electra 0.44mm 2 Core Grey Figure 8 Security Cable PVC/PVC
Security Cable, Figure 8, 0.44 mm, Annealed Copper, 100 Volt DC/32 Volt AC, 2.5 Amp, 2 Core, 14/0.2 mm Strands, 2.3 mm x 4.8 mm Overall Diameter, 0.7 mm Insulation Thickness, DC: 44.8 Ohm/km Conductor Resistance, V-75 PVC Insulation, V-75 PVC Sheath, Grey Sheath, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | SEC2840-GRY |
| Conductor Resistance | DC: 44.8 Ohm/km |
| Conductor Size | 0.44 mm |
| Current | 2.5 Amp |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Insulation Thickness | 0.7 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 2.3 mm x 4.8 mm |
| Product Type | Security Cable |
| Sheath Material | V-75 PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Sheath Colour | Grey |
| Stranding | 14/0.2 mm |
| Voltage | 100 Volt DC/32 Volt AC |
Description
Security Cable, Figure 8, 0.44 mm, Annealed Copper, 100 Volt DC/32 Volt AC, 2.5 Amp, 2 Core, 14/0.2 mm Strands, 2.3 mm x 4.8 mm Overall Diameter, 0.7 mm Insulation Thickness, DC: 44.8 Ohm/km Conductor Resistance, V-75 PVC Insulation, V-75 PVC Sheath, Grey Sheath, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
