Electra 0.44mm 6 Core White Security Cable PVC/PVC
Electra 0.44mm 6 Core White Security Cable PVC/PVC
Security Cable, 0.44 mm, Annealed Copper, 100 Volt DC/32 Volt AC, 2.8 Amp, 6 Core, 14/0.2 mm Strands, 5.3 mm Overall Diameter, 0.3 mm Insulation Thickness, 0.4 mm Sheath Thickness, DC: 43.2 Ohm/km Conductor Resistance, V-75 PVC Insulation, V-75 PVC Sheath, White Sheath, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 300 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | SEC14206-300 |
| Conductor Size | 0.44 mm |
| Conductor Resistance | DC: 43.2 Ohm/km |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Current | 2.8 Amp |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Insulation Thickness | 0.3 mm |
| Overall Diameter | 5.3 mm |
| Number of Cores | 6 Core |
| Product Type | Security Cable |
| Sheath Colour | White |
| Sheath Material | V-75 PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Sheath Thickness | 0.4 mm |
| Stranding | 14/0.2 mm |
| Voltage | 100 Volt DC/32 Volt AC |
Description
Security Cable, 0.44 mm, Annealed Copper, 100 Volt DC/32 Volt AC, 2.8 Amp, 6 Core, 14/0.2 mm Strands, 5.3 mm Overall Diameter, 0.3 mm Insulation Thickness, 0.4 mm Sheath Thickness, DC: 43.2 Ohm/km Conductor Resistance, V-75 PVC Insulation, V-75 PVC Sheath, White Sheath, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
