Electra 16mm SDI Cable Black 100mtr
Electra 16mm SDI Cable Black 100mtr
SDI Cable, 16 mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 1 Core, 1x7/1.7 mm Strands, 9.4 mm Overall Diameter, 100 mtr Length, 40 mm Bend Radius, 1 mm Insulation Thickness, 1 mm Sheath Thickness, DC: 1.15 Ohm/km AC: 1.4 Ohm/km Conductor Resistance, Black Core, V-90 PVC Insulation, 3V-90 PVC Sheath, White Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.2 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | SDI1160V-BK/WH |
| Bend Radius | 40 mm |
| Conductor Resistance | DC: 1.15 Ohm/km - AC: 1.4 Ohm/km |
| Conductor Size | 16 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 1 mm |
| Length | 100 mtr |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 9.4 mm |
| Product Type | SDI Cable |
| Sheath Material | 3V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.2 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Sheath Thickness | 1 mm |
| Sheath Colour | White |
| Stranding | 1x7/1.7 mm |
| Voltage | 450-750 Volt |
| Temperature | 90 deg C |
Description
SDI Cable, 16 mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 1 Core, 1x7/1.7 mm Strands, 9.4 mm Overall Diameter, 100 mtr Length, 40 mm Bend Radius, 1 mm Insulation Thickness, 1 mm Sheath Thickness, DC: 1.15 Ohm/km AC: 1.4 Ohm/km Conductor Resistance, Black Core, V-90 PVC Insulation, 3V-90 PVC Sheath, White Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.2 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
