Electra Solar Cable 2 Core 4mm 0.6/1kV XLPE/XLPE Black 100mtr
Electra Solar Cable 2 Core 4mm 0.6/1kV XLPE/XLPE Black 100mtr
Solar Cable, 0.6-1 kV AC/1.8 kV DC, 4 mm, 2 Core, 56/0.3 mm Strands, 5.09 mm Overall Diameter, 0.9 mm Insulation Thickness, 0.8 mm Sheath Thickness, Tinned Copper Conductor, Electron Beam XLPE Insulation, UV Resistant XLPE Sheath, Black Sheath, -40 to 90 deg C, AS/NZS 5033.2012, PV1-F of TUV 2 Pfg 1169/08.2007
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Electra |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | PV56032-100BLK |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Conductor Size | 4 mm |
| Insulation Material | Electron Beam XLPE |
| Insulation Thickness | 0.9 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 5.09 mm |
| Product Type | Solar Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Thickness | 0.8 mm |
| Sheath Material | UV Resistant XLPE |
| Standards | AS/NZS 5033.2012 PV1-F of TUV 2 Pfg 1169/08.2007 |
| Stranding | 56/0.3 mm |
| Temperature | -40 to 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV AC/1.8 kV DC |
Description
Solar Cable, 0.6-1 kV AC/1.8 kV DC, 4 mm, 2 Core, 56/0.3 mm Strands, 5.09 mm Overall Diameter, 0.9 mm Insulation Thickness, 0.8 mm Sheath Thickness, Tinned Copper Conductor, Electron Beam XLPE Insulation, UV Resistant XLPE Sheath, Black Sheath, -40 to 90 deg C, AS/NZS 5033.2012, PV1-F of TUV 2 Pfg 1169/08.2007
