Electra Circular Flexible Power Cable XLPE 1 Core 95mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper XLPE Orange
Electra Circular Flexible Power Cable XLPE 1 Core 95mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper XLPE Orange
Circular XLPE Cable, 95 mm, Class 6 Annealed Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 464/0.49 mm Strands, 18.4 mm Overall Diameter, 280 mm Bend Radius, 1.1 mm Insulation Thickness, 1.5 mm Sheath Thickness, X-90 XLPE Insulation, Natural Insulation, TP-90 XLPE Sheath, Orange Sheath, AS/NZS 3008.1 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1125
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | FXLPE1950 |
| Bend Radius | 280 mm |
| Conductor Size | 95 mm |
| Conductor Type | Class 6 Annealed Copper |
| Insulation Colour | Natural |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Insulation Thickness | 1.1 mm |
| Overall Diameter | 18.4 mm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Product Type | Cables Circular |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | TP-90 XLPE |
| Sheath Thickness | 1.5 mm |
| Standards | AS/NZS 3008.1 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1125 |
| Stranding | 464/0.49 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular XLPE Cable, 95 mm, Class 6 Annealed Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 464/0.49 mm Strands, 18.4 mm Overall Diameter, 280 mm Bend Radius, 1.1 mm Insulation Thickness, 1.5 mm Sheath Thickness, X-90 XLPE Insulation, Natural Insulation, TP-90 XLPE Sheath, Orange Sheath, AS/NZS 3008.1 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1125
