6.0mm4 Cores + Earth Cu(FLEX)/PVC/PVC
6.0mm4 Cores + Earth Cu(FLEX)/PVC/PVC
Flexible Cable, 6 mm, Class 6 Annealed Copper, V-90 PVC, Orange Sheath, 0.6-1 kV
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | FSRC4060E |
| Product Type | Flexible Cable |
| Voltage | 0.6-1 kV |
| Conductor Size | 6 mm |
| Conductor Type | Class 6 Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green/Yellow |
| Sheath Colour | Orange |
| Overall Diameter | 17 mm |
| Temperature | 90 deg C |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Earth Conductor Size | 6 mm |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 1 mm |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1.8 mm |
| Standards | AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1125 IEC 60228 AS/NZS 3008.1 |
| Stranding | 2x7/1.04 mm + 7/0.67 mm Earth |
Description
Flexible Cable, 6 mm, Class 6 Annealed Copper, V-90 PVC, Orange Sheath, 0.6-1 kV
