Electra Garden Lighting Cable 2 Core 4mm 50/120V PVC Parallel Webbed Black
Electra Garden Lighting Cable 2 Core 4mm 50/120V PVC Parallel Webbed Black
Garden Lighting Cable, 4 mm, Copper, 50-120 Volt, 25 Amp, 2 Core, 56/0.3 mm Strands, 4.6 mm x 9.6 mm Overall Diameter, 4.95 Ohm/km Conductor Resistance, PVC Parallel Webbed Insulation, Black Insulation, Unsheathed Sheath
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | F56032 |
| Conductor Resistance | 4.95 Ohm/km |
| Conductor Type | Copper |
| Conductor Size | 4 mm |
| Current | 25 Amp |
| Insulation Colour | Black |
| Insulation Material | PVC Parallel Webbed |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 4.6 mm x 9.6 mm |
| Product Type | Garden Cable |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Stranding | 56/0.3 mm |
| Voltage | 50-120 Volt |
Description
Garden Lighting Cable, 4 mm, Copper, 50-120 Volt, 25 Amp, 2 Core, 56/0.3 mm Strands, 4.6 mm x 9.6 mm Overall Diameter, 4.95 Ohm/km Conductor Resistance, PVC Parallel Webbed Insulation, Black Insulation, Unsheathed Sheath
