Electra 0.75mm 4 Core + Earth White Flexible Cable V-90 PVC/V-90 PVC
Electra 0.75mm 4 Core + Earth White Flexible Cable V-90 PVC/V-90 PVC
Flexible Cable, 0.75 mm, Annealed Copper, 250-440 Volt, 7.5 Amp, 4 Core + Earth, 24/0.2 mm Strands, 8.2 mm Overall Diameter, 0.6 mm Insulation Thickness, 0.9 mm Sheath Thickness, DC: 26 Ohm/km Conductor Resistance, Brown/Blue/White/Red/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, V-90 PVC Sheath, White Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 3191
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | F5075-WHE |
| Conductor Resistance | 26 Ohm/km |
| Conductor Size | 0.75 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Brown/Blue/White/Red/Green/Yellow |
| Current | 7.5 Amp |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.6 mm |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Overall Diameter | 8.2 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | White |
| Sheath Material | V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 0.9 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 3191 |
| Stranding | 24/0.2 mm |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 250-440 Volt |
Description
Flexible Cable, 0.75 mm, Annealed Copper, 250-440 Volt, 7.5 Amp, 4 Core + Earth, 24/0.2 mm Strands, 8.2 mm Overall Diameter, 0.6 mm Insulation Thickness, 0.9 mm Sheath Thickness, DC: 26 Ohm/km Conductor Resistance, Brown/Blue/White/Red/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, V-90 PVC Sheath, White Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 3191
