Electra Ordinary Duty Flexible Cable 3 Core & Earth 6mm 250/440V Plain Annealed Copper PVC/PVC Black
Electra Ordinary Duty Flexible Cable 3 Core & Earth 6mm 250/440V Plain Annealed Copper PVC/PVC Black
Flexible Cable, Ordinary Duty, 3 Core & Earth, 6 mm, Plain Annealed Copper, 250/440 Volt, 40 Amp, 84/0.3 mm Strands, 15 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, 1.4 mm Sheath Thickness, Conductor Resistance: DC - 3.3 Ohm/km, V-90 PVC Insulation, V-90 PVC Sheath, Brown Blue White Green/Yellow Cores, Black Sheath, 105 deg C, AS/NZS 3191
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | F4060-BLK |
| Conductor Resistance | 3.3 Ohm/km |
| Conductor Size | 6 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Brown/Blue/White/Green/Yellow |
| Current | 40 Amp |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Overall Diameter | 15 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1.4 mm |
| Standards | AS/NZS 3191 |
| Stranding | 84/0.3 mm |
| Temperature | 105 deg C |
| Voltage | 250-440 Volt |
Description
Flexible Cable, Ordinary Duty, 3 Core & Earth, 6 mm, Plain Annealed Copper, 250/440 Volt, 40 Amp, 84/0.3 mm Strands, 15 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, 1.4 mm Sheath Thickness, Conductor Resistance: DC - 3.3 Ohm/km, V-90 PVC Insulation, V-90 PVC Sheath, Brown Blue White Green/Yellow Cores, Black Sheath, 105 deg C, AS/NZS 3191
