Electra Heavy Duty Flexible Cable 3 Core & Earth 1mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper PVC/PVC Grey
Electra Heavy Duty Flexible Cable 3 Core & Earth 1mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper PVC/PVC Grey
Flexible Cable, Heavy Duty, 3 Core & Earth, 1 mm, Plain Annealed Copper, 0.6/1 kV, 10 Amp, 32/0.2 mm Strands, 10.1 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, 1.5 mm Sheath Thickness, Conductor Resistance: 19.5 Ohm/km, V-90 PVC Insulation, V-90 PVC Sheath, Brown Blue White Green/Yellow Cores, Grey Sheath, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, AS/NZS 3191
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | F4010HD-GRY |
| Conductor Resistance | 19.5 Ohm/km |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Brown/Blue/White/Green/Yellow |
| Current | 10 Amp |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Overall Diameter | 10.1 mm |
| Product Type | Flexible Cable Heavy Duty |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1.5 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 3191 |
| Stranding | 32/0.2 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, Heavy Duty, 3 Core & Earth, 1 mm, Plain Annealed Copper, 0.6/1 kV, 10 Amp, 32/0.2 mm Strands, 10.1 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, 1.5 mm Sheath Thickness, Conductor Resistance: 19.5 Ohm/km, V-90 PVC Insulation, V-90 PVC Sheath, Brown Blue White Green/Yellow Cores, Grey Sheath, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808, AS/NZS 3191
