Electra 2.5mm 2 Core + Earth Black Flexible Cable Heavy Duty V-90 PVC/V-90 PVC
Electra 2.5mm 2 Core + Earth Black Flexible Cable Heavy Duty V-90 PVC/V-90 PVC
Flexible Cable, Heavy Duty, 2.5 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 20 Amp, 2 Core + Earth, 50/0.25 mm Strands, 12 mm Overall Diameter, 0.9 mm Insulation Thickness, 1.8 mm Sheath Thickness, 7.98 Ohm/km Conductor Resistance, Red/Black/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, V-90 PVC Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 3191
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | F3025HD-BLK |
| Conductor Resistance | 7.98 Ohm/km |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Red/Black/Green/Yellow |
| Current | 20 Amp |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.9 mm |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 12 mm |
| Product Type | Flexible Cable Heavy Duty |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1.8 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 3191 |
| Stranding | 50/0.25 mm |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, Heavy Duty, 2.5 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 20 Amp, 2 Core + Earth, 50/0.25 mm Strands, 12 mm Overall Diameter, 0.9 mm Insulation Thickness, 1.8 mm Sheath Thickness, 7.98 Ohm/km Conductor Resistance, Red/Black/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, V-90 PVC Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 3191
