Electra 1mm Black Flexible Wire Heavy Duty V90HT PVC
Electra 1mm Black Flexible Wire Heavy Duty V90HT PVC
Flexible Wire, Heavy Duty, 1 mm, Tinned Copper, 0.6-1 kV, 10 Amp, 1 Core, 32/0.2 mm Strands, 3 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, 20 Ohm/km Conductor Resistance, V-90HT PVC Insulation, Black Insulation, Unsheathed, 105 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 IEC 6231.1
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121500 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | F1010VT-BLK |
| Conductor Resistance | 20 Ohm/km |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Tinned Copper |
| Current | 10 Amp |
| Insulation Colour | Black |
| Insulation Material | V-90HT PVC |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 3 mm |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Temperature | 105 deg C |
| Stranding | 32/0.2 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 IEC 6231.1 |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Wire, Heavy Duty, 1 mm, Tinned Copper, 0.6-1 kV, 10 Amp, 1 Core, 32/0.2 mm Strands, 3 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, 20 Ohm/km Conductor Resistance, V-90HT PVC Insulation, Black Insulation, Unsheathed, 105 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 IEC 6231.1
