Electra 0.5mm 1 Pair Instrumentation Cable Unarmoured Overall Screened
Electra 0.5mm 1 Pair Instrumentation Cable Unarmoured Overall Screened
Instrumentation Cable, Unarmoured, 0.5 mm, Annealed Copper, 240 Volt, 1 Pair, 7/0.3 mm Strands, Overall Screened Screen, 5.8 mm Overall Diameter, 0.5 mm Insulation Thickness, 0.8 mm Sheath Thickness, Aluminum/Polyester Mylar Tape Screen, Black/White Core, V-90HT or V-75 PVC Insulation, 5V-90 or 4V-75 PVC Sheath, Black Sheath, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | EAS7301P-500 |
| Conductor Size | 0.5 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black/White |
| Insulation Material | V-90HT or V-75 PVC |
| Insulation Thickness | 0.5 mm |
| Number of Pairs | 1 Pair |
| Overall Diameter | 5.8 mm |
| Product Type | Instrumentation Cable Unarmoured |
| Screen Format | Overall Screened |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Mylar Tape |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Thickness | 0.8 mm |
| Sheath Material | 5V-90 or 4V-75 PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Stranding | 7/0.3 mm |
| Voltage | 240 Volt |
Description
Instrumentation Cable, Unarmoured, 0.5 mm, Annealed Copper, 240 Volt, 1 Pair, 7/0.3 mm Strands, Overall Screened Screen, 5.8 mm Overall Diameter, 0.5 mm Insulation Thickness, 0.8 mm Sheath Thickness, Aluminum/Polyester Mylar Tape Screen, Black/White Core, V-90HT or V-75 PVC Insulation, 5V-90 or 4V-75 PVC Sheath, Black Sheath, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
