Electra Circular Power Cable XLPE 1 Core 25mm 0.6/1kV Plain Aluminium XLPE/PVC Black
Electra Circular Power Cable XLPE 1 Core 25mm 0.6/1kV Plain Aluminium XLPE/PVC Black
Circular XLPE Cable, 25 mm, Aluminium, 0.6-1 kV, 1 Core, 7/2.14 mm Strands, 11.1 mm Overall Diameter, 138 mm Bend Radius, 0.9 mm Insulation Thickness, 1.4 mm Sheath Thickness, X-90 XLPE Insulation, Natural Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1125
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | ALX1250 |
| Conductor Type | Aluminium |
| Conductor Size | 25 mm |
| Bend Radius | 138 mm |
| Insulation Colour | Natural |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Number of Cores | 1 Core |
| Insulation Thickness | 0.9 mm |
| Overall Diameter | 11.1 mm |
| Product Type | Cables Circular |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1.4 mm |
| Standards | AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1125 |
| Stranding | 7/2.14 mm |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular XLPE Cable, 25 mm, Aluminium, 0.6-1 kV, 1 Core, 7/2.14 mm Strands, 11.1 mm Overall Diameter, 138 mm Bend Radius, 0.9 mm Insulation Thickness, 1.4 mm Sheath Thickness, X-90 XLPE Insulation, Natural Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1125
