Electra 25mm 2 Core Aluminium Aerial Bundled Cable Black
Electra 25mm 2 Core Aluminium Aerial Bundled Cable Black
Aerial Bundled Cable, 25 mm, Aluminium, 2 Core, 0.6-1 kV, 105 Amp, 7/2.14 mm Strands, 110 mm Bend Radius, 1.3 mm Insulation Thickness, 1.96 kN Tensile Strength, X-90 XLPE Insulation, Black Insulation, 90 deg C, AS/NZS 3560.1
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | ABC225 |
| Bend Radius | 110 mm |
| Conductor Size | 25 mm |
| Conductor Type | Aluminium |
| Current | 105 Amp |
| Insulation Colour | Black |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Insulation Thickness | 1.3 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Product Type | Cables Aerial |
| Standards | AS/NZS 3560.1 |
| Stranding | 7/2.14 mm |
| Temperature | 90 deg C |
| Tensile Strength | 1.96 kN |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Aerial Bundled Cable, 25 mm, Aluminium, 2 Core, 0.6-1 kV, 105 Amp, 7/2.14 mm Strands, 110 mm Bend Radius, 1.3 mm Insulation Thickness, 1.96 kN Tensile Strength, X-90 XLPE Insulation, Black Insulation, 90 deg C, AS/NZS 3560.1
